וירטואליזציה של שרתים

וירטואליזציה היא תוכנה המותקנת ראשונה על המחשב (לפני התקנת מערכת ההפעלה). תוכנה זו מספקת תווך או תשתית עליה ניתן להתקין כמה מערכות הפעלה שונות על מחשב אחד.
עד היום התרגלנו לזהות מוחלטת בין המחשב הפיזי לבין כל המותקן עליו, עצם המחשבה על הסיבוכיות שבהעברת הפעילות למחשב חדש היתה סיבה מספיק טובה לדחיית הביצוע או אף לעיכובו במשך שנים. הוירטואליזציה מאפשרת לראשונה להפריד בין פעילות המחשב לבין החומרה עליו היא מותקנת ומקטינה את הסיבוכיות של העברת הפעילות ממחשב למחשב לרמת הסיבוכיות של העתקת קובץ ממחשב אחד לשני דרך הרשת.

קיימות מערכות הוירטואליזציה שמיועדות לעבוד על מחשב בודד ובכך לאפשר העברת הפעילות של כמה מחשבים שונים למחשב אחד אך עיקר יתרונות הוירטואליזציה בארגון באות לידי ביטוי כאשר מתקינים מערכת וירטואליזציה על כמה שרתים יחד ובכך יוצרים פלטפורמה (תשתית) המאפשרת אחזקת מערכות מיחשוב רבות ושונות תוך שיפור ניכר של רמת השרידות המושגת יחד עם ניצול יעיל ברבה של החומרה הקיימת בארגון.

מערכת ה-וירטואליזציה גם מאפשרת לנייד מערכת הפעלה מותקנת ופועלת ממחשב פיזי אחד לשני מבלי להפסיק את פעולתה ואת פעולת התוכנות הרצות עליה כך שהמשתמש אפילו לא חש שבפועל הוא עבר מעבודה על מחשב אחד לשני.
מערכת וירטואליזציה מבצעת Snap Shots שמשמעותם שמירה רציפה של כל השינויים שהמחשב עובר. שיטה זו היא המאפשרת למערכת ה-וירטואליזציה את השרידות והיכולת לשחזר במהירות על גבי מחשב אחר את סביבת ה-וירטואליזציה באופן אוטומטי ותוך זמן קצר ביותר.

הסיבות העיקריות למעבר ל-וירטואליזציה בארגון:

  1. ניצול מיטבי של תשתיות – וירטואליזציה מאפשרת להשיג ניצול אופטימאלי של משאבי המערכת כגון CPU, זיכרון, אחסון וכו' ע"י שיתוף של משאבים ושינוי התפיסה של "שרת לכל אפליקציה".
  2. חסכון בעלויות התשתית – באמצעות וירטואליזציה ניתן להפחית את כמות השרתים בארגון ובכך להשיג חסכון גם ברכישת שרתים וגם בעלויות הנלוות כגון: חשמל, מיזוג, רשת, ארונות, שטח באולם המחשב.
  3. שיפור במתן שרות למשתמשים בארגון – וירטואליזציה מציעה דרך חדשה לניהול תשתיות המחשוב בארגון בכך שהיא מאפשרת למנהלי מערכות מתן תגובות מהירות יותר למשתמשים ובמקביל להשקיע פחות זמן בפעולת חוזרות כגון: הפצה של תוכנות, קונפיגורציה, ניתור ותחזוקה.
  4. שרידות גבוהה יותר – ביטול הצורך בעצירת עבודה לצורך ביצוע עבודות תחזוקת חומרה והתאוששות מהירה מהפסקות עבודה מתוכננות או עקב תקלה. השימוש ב-וירטואליזציה נותן יתרון עצום בכך שהיא מאפשרת להעביר סביבה וירטואלית שלמה לחומרה אחרת בלי הצורך להתקין הכול מחדש.
  5. יתרון בסביבת פיתוח – בסביבות פיתוח מאפשרת מערכת ה-וירטואליזציה למפתחים לבדוק את המוצר על מערכות הפעלה רבות ושונות בלי להזדקק לסוללת מחשבים שעל כל אחד מהם מותקנת מערכת הפעלה ספציפית.

לקוחות שעברו לוירטואליזציה דיווחו על שיפור משמעותי

  • שיפור ניצול משאבי שרתים ל- 60%-80% במקום 5%-15% בשרתים רגילים העובדים ללא וירטואליזציה.
  • חיסכון של עלויות של יותר מ-3000$ לשנה לכל משימה.
  • הפחתה בזמן הטמעה של יישומים חדשים משבועות או ימים לדקות בלבד.
  • 85% שיפור בזמן התאוששות מנפילות.

דבש מספקת ומתקינה מערכות וירטואליזציה של VMware וכן מספקת שרותי פתרון תקלות, תמיכה והדרכה למערכות קיימות.

מצגת וירטואליזציה של דבש שהוצגה בכנס בקיסריה

תאור סכמתי של מערכת וירטואליזציה עם שמונה שרתים וירטואליים המורכבים על ארבעה שרתים פיזיים:

 

וירטואליזציה על גבי שרת בודד

בתרשים רואים כיצד שלושה שרתים פיזיים שונים (שרת Exchange, שרת בסיס נתונים SQL ושרת Linux) מותקנים יחד על גבי שרת פיזי בודד עליו הותקנה קודם לכן מערכת וירטואליזציה.

וירטואליזציה של שרתים עם אחסון (Storage) מרכזי

בתרשים רואים התקנה של שרתים רבים על גבי מערכת וירטואליזציה המורכבת משלושה שרתים ומאחסון מרכזי. יתרון המערכת הוא בשרידות הגבוהה שלה, במקרה של כשל באחד השרתים עוברת הפעילות שלו לשרתים האחרים בצורה ידנית או אוטומטית.

 

מעוניין לבדוק אפשרות להעביר את השרתים שלך לוירטואליזציה?

לפגישת יעוץ ללא התחייבות, התקשר אלינו, דבר עם יוסי – 052-2304086 שלוחה 17