סביבת אחסון StorageWorks P4000 G2 SAN Solution

תקציר
נתוני ארגון גדלים באופן אקספוננציאלי בכל יום, מערכות SAN מסורתיות, לעיתים קרובות נתקלות בקשיים כאשר הן נדרשות לבצע שינויים.

יכולת הניהול סומנה כאחד מהכאבים העיקריים של הארגונים והפתרון הנדרש הינו סביבת אחסון אינטואיטיבית לניהול, לביצוע שינויים וניתנת להרחבה וגידול בהתאם לצרכי העסק.

כל אלו ועוד מקבלים מענה ע"י מערכת ה P4000 G2 SAN.

איור 1- יכולת ה clustering של ה P4000 מאפשר ליצור מאגר של אחסון המורכב מ Nodes של יח' P4000. האשכול מקבל ושולח בקשות iSCSI כיח' אשכול אחת.

סקירת פתרון – HP-P4000

ל HP-P4000 יש ארכיטקטורה שונה ממערכות SAN מסורתיות. מערכות אחרות מורכבות משני רכיבי חומרה נפרדים: בקר (controller) לביצועים, ומדפי דיסקים לאחסון.

פתרון HP P4000-SAN מציג מאגר וירטואלי של אחסון. ארכיטקטורת ה scale-out מאפשרת ליצור אשכולות (Clusters) של אחסון ע"י הצגה בפני יח' הניהול של המערכת כל יח' חדשה שנוספת ומוצגת כ Node באשכול (איור 1).

כאשר משווים בין ה P4000-SAN למערכות אחרות מגליים יתרונות בולטים בעבודה מול סביבות וירטואליות כגון VMware, Microsoft and Citrix, כמו כן יכולת זמינות גבוהה ועמידה בפני נפילות.

ארכיטקטורת ה P4000 מאפשרת מספר יתרונות מעניינים על פני מערכות SAN מסורתיות:

 • עלויות ופשטות – למוצר יכולת הגדלה בעתיד בלי שום הגבלה.
 • הרחבת ביצועים – מאחר וכל משאבי ה P4000-SAN מאוגדים לאשכולות, נפחים וביצועים של כלל המערכת גדלים עם כל הוספה של Node לאשכול. הדבר מאפשר הוספה של יח' P4000 נוספת לאשכול נעשת Online ללא צורך בהורדת המערכת.
 • זמינות – P4000-SAN יכול לספוג נפילה מרובה של מערכות ועדין להמשיך בעבודה ולספק את השירותים והמידע. P4000-SAN מספק רמה גבוהה של זמינות מעבר למה שבקרים כפולים או ש RAID מבוסס חומרה יכול לספק וזאת תודות ל Network-RAID.

אשכולות אחסון – להרחיב את יכולות האחסון בקלות

מערכת ה P4000-SAN מאפשרת ליצור מאגרים של אחסון אשר מורכבים מ Nodes של P4000-SAN. אשכולות של אחסון מאפשרים לגדול תוך כדי תנועה גם בתוך volume וגם בתוך מערכת ה SAN עצמה. כל האחסון הפיסי "נערם" למאגר אחד וזמין ליצירת volumes חדשים במערכת.
להגדלת ההגנה על המידע, לקוחות יכולים לפרוס את ה P4000-SAN בכל מקרום שיש בו רשת IP. מערכת P4000-SAN יכולה להיות מפוצלת בין חדר השרתים וארונות התקשורת. אשכול בודד של P4000-SAN ניתן לפיצול פיזי בתוך קמפוס על מנת להוריד את הסיכון של נפילת אתר שלם.

הגדלת הביצועים

על מנת להגדיל את נפחי ו/או ביצועיי האחסון, ניתן פשוט להוסיף P4000 Node לאשכול ה P4000-SAN.

ניתן להוסיף את ה Node תוך כדי עבודה עם המערכת מבלי להוריד אפליקציות או ליצור downtime במערכת.

איור 2 – P4000 Network-RAID פורס ומגן עד ל 4 עותקים של כל בלוק מידע במערכת ה SAN ( באיור מוצגים 2 עותקים).ניתן לראות עותקים של בלוקים השיכים ל Volume לוגי אשר נמצאים ב RAID 10. המערכת תומכת גם Disk RAID 5,6,10.

Network RAID – מספק זמינות ברמות הגבוהות ביותר

P4000-SAN משתמש ב network-RAID אשר פורס מספר העתקים של המידע על פני כלל ה Nodes שבונים את האשכול, מה שמוריד לחלוטין איום של "נקודת כשל בודדת" מערכת ה SAN.

Network-RAID מאפשר לתקן את הבלוקים התקולים של ה SAN לפני שהאפליקציות כותבות עליהן.
Network-RAID מאפשר באופן אוטומטי תיקונים קטנים של פריסת המידע של Volume לאורך זמן, דבר שמספק ביצועים גבוההים ללא תלות בנפח או עד כמה ישן ה volume.

יותר טוב לעסקים
השורה התחתונה היא ש Network-RAID ורפלקציה סינכרונית עוזרים לארגון לנצל באופן טוב יותר את האחסון. במקום להחזיק מערכת אחסון עבור כל אופי ניהול (=policy), ניתן לתמוך במספר גישות ניהול במערכת P4000-SAN אחת. מאחר וכל האחסון מאוגד למאגר אחד, ניתן להוריד את הפרגמנטציה והשטחים המבוזבזים אשר נמצאים במערכות אחסון מבוזרות. עם יכולת ה"לגדול לפי דרישה" מאפשר ה P4000 להתרחב באופן דינמי ככל שנדרש. כאשר נוסף Node נוסף לאשכול, Network-RAID גורמת לפיזור מחדש של המידע ומאזנת את המידע כך שמשאבי המערכת ינוצלו בצורה אחידה, כל זאת מבלי ליצור Downtime למידע או לאפליקציות.

Thin Provisioning – הקצאות אחסון מדויקות לפי דרישה
רוב מערכות ה SAN מפילות את עול ניהול ההקצאות הרזות של המערכת על מנהלי המערכת, דורשת מהן לחזות מראש כמה נפח כל בעל תפקיד יצרוך בפועל, ניהול נפחי ה volume, Snapshots ו remote copy, וכמובן לחזות מה יהיה קצב הגידול. הדבר נובע מכך שרוב הדרכים להקצאה רזה אשר מיושם ע"י המערכות השונות דורשות ניהול מקדים של מקום האחסון ב SAN. גרוע מכך, ברגע שנעשתה הקצאת יתר, זה כמע ובלתי אפשרי לדרוש בחזרה את הנפח המיותר.

איור 3 – HP P4000 thin Provisioning מאפשר ליצור volumes גדולים יותר ממה שאתה צריך היום, ומאפשר להם לגדול ביחד עם האפליקציה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תן לכל Volume מקום לגדול
פונקצית ההקצאה הרזה של ה P4000 מאפשר לך להגדיר את ה Volume עם מקום לגדול. ניתן ליצור volume עם נפח שצפוי שיצרוך בעתיד, ליצור קבצי מערכת בתוכו, ולאפשר לאפליקציות המערכת למלא את שטח הכונן לאורך זמן. מערכות הניטור של ה P4000-SAN, תתריע ותזהיר ותאפשר את ההגנה היום יומית בפני הקצאת יתר. הקצאה רזה הינה תכונה של כל volume כך שניתן להחליף הלוך וחזור תוך כדי עבודה ביןהקצאה רזה או מלאה. הדבר מתאפשר בפשטות ע"י מספר לחיצות עכבר.

 

הקפאת תמונת מצב (Snapshots) גיבוי בנקודת זמן.

Snapshots נוצרים לפי הקצאות רזות, לפי עותק של מידע בנקודת זמן ספציפית, על בסיס volume מוכן מראש. מנהלי מערכת יכולים לגשת ל snapshot על מנת להתאושש קובץ בודד מה volume או לבצע rollback ל volume שלם. יכולת אינטגרציה לאפליקציות מובנת במערכת, מספקת התאמה מלאה לאפליקציות Microsoft VSS. ניתן ליצור snapshot באופן ידני אן באופן מתוזמן על מנת לשחזר קובץ בודד או לחזור לנקודה מסויימת בזמן. בניגוד למערכות SAN אחרות אשר דורשות שמירה של ה snapshot, P4000-SAN יוצר snapshot אשר תמיד נשארים רזים על מנת לאפשר יעילות, צורכות שטח אחסון במערכת ה SAN רק עבור המידע שנכתב על ה Snapshot ומורידה את האילוץ של שמירה של מקום יעודי עבור ה snapshot במערכת, דבר שבסופו של דבר יכול לגרום לשגיאות בגיבויים וב snapshot עצמו. אפשרות snapshot עם האינטגרציה לאפליקציות של מערכת ה P4000-SAN, פותחת אפשרויות חדשות בפני מנהלי ה IT של הארגון:

 •  כמעט כל תוכנת גיבוי ושחזור יכולה לגשת ל Snapshot.
 • Snapshot יכולים להיות מסומנים כמיועדים לכתיבה / קריאה וניתן לשנות בניהן מבלי להשפיע על ה volume עצמו.
 • Snapshot אשר מותאם לאפליקציות Windows VSS אשר מובנה במערכת ה SAN, לאפשור של ניטור אוטומטי של האפליקציה.
 • שימוש בתוכנת ה SAN I/Q ליצירת snapshot כגיבוי: שחזור של גרסאות קודמות של קבצים, או שחזור של volume שלם באופן מידי.

 

איור 4 – HP P4000 remote copy מאפשרת שימוש ב Snapshot ביעילות וחסכון במקום על מנת ליצור העתקים עקביים, לפי נקודה מסויימת בזמן , של גיבוים ואפשרות להתאוששות.

"העתק מרוחק", שחזור נתונים בהפרעה מינימלית

אפשרות ה remote copy של ה P4000 מאפשרת רפליקציה של snapshot מבוססי הקצאות רזות, בין מיקומים ראשיים למרוחקים. מאחר והעתקים המרוחקים מבוססי הקצאות רזות, לא נדרש הקצאה של נפח על מנת לשמור את ה snapshot באתר המרוחק. העתקים מרוחקים משמשים לגיבוי מרכזי והתגוננות בפני נפילת אתר, וניתן להקים ולנהל אותו לפי Volumes. האפשרות של תזמון ה snapshot ואחזקה של העתק שלהם באתר המרוחק, מאפשרת לארגון להשיג רפליקציה לפי נקודה בזמן באופן א-סינכרוני בין אתרים, מיקומים גיאוגרפים, או מרכזי חישוב.
אשף התאוששות מנפילות נכלל גם בחבילת התכונות של המערכת אשר כלול במחיר. האשף מאפשר התאוששות עם remote copy, צעד אחד צעד, באופן פשוט ואינטואיטיבי על מנת לעשות את תהליך השחזור באופן חלק, פשוט, ומהיר.

רפליקציה א-סינכרונית
רפליקציה א-סינכרונית מיושמת כסדרה של ביצוע העתקות מרוחקות מתוזמנות. ה P4000-SAN מבין את הקשר שבין כל Snapshot נתון לנקודת הסנכרון. כיוצא מזה, על מנת לבצע רפלקציה א-סינכרונית מבצע ה P4000-SAN העתקה אך ורק לשינויים מאז ההעתקה האחרונה. רפליקציה א-סינכרונית מוטמעת במנגנון ה snapshot של ה P4000-SAN, כך שאין יותר צורך לדאוג לסדר הכתיבה אם תיווצר תקלה במהלך ביצוע של העתקה מרוחקת. כל העתק מרוחק הינו כ snapshot המקור.

ניהול רוחב פס חכם
ההעתקה המרוחקת של ה P4000-SAN עוזרת באופן אינטלגנטי ביותר לנהל ולחלוק את משאבי הרשת, כך שתוכל לתמוך ברפליקציה א-סינכרונית באופן שיאפשר לך להמשיך את איכות השירות המצופה מרשת התקשורת. אפשרות ה PrimSync מאפשרת באופן פיסי להעביר את ה volume הראשוני לאתר המרוחק אם בכל זאת הארגון רוצה להימנע מלהעביר את המידע הן מבחינת נפחים והן מבחינת רגישות המידע, על גבי הרשת. בנוסף לכך, P4000-SAN, מנתר ומתאים את עצמו לתנאי הרשת ורוחב הפס, וכך מווסת את תעבורת הנתונים בהתאם.

 

טכנולוגיית SmartCloneשמירת העתק במינימום מקום.

טכנולוגית ה P4000-SmartClone מאפשר לבצע רפליקציה של מידע ו Volumes באופן מידי מבלי לצרוך נפח נוסף במערכת האחסון. כל Volume Clone הינו עותק אשר מאפשר לך לחסוף זמן ומקום במספר סביבות ואפליקציות, כולל סביבת הקצאות של שרתים, אתחול ממערכת ה SAN, ו העתקה מידית של מידע פעיל לסביבת בדיקות ופיתוח.

איור 5 – טכנולוגית ה SmartClone של ה P4000-SAN מיצרת העתקי volumes חסכוניים באופן מידי, לשימוש ע"י מכונות וירטואליות ושרתים פיסים.

טכנולוגית P4000-SmartClone בסופו של דבר מאפשרת את פירוק העלויות והחסמים הטכנולוגים לשימוש בוירטואליזציה. לדוגמא, העתק של מכונות וירטואליות יכולת לשמש הרחבה של אפליקציה קיימת ע"י הוספה של מופע נוסף של שרת זהה, על מנת ליצור שולחן עבודה וירטואלי מבוסס image"golden master" וליצור סביבה לפיתוח ובדיקות מבוססת על מערכת פעילה ועדכנית. יצירה של שרת וירטואלי הינו תהליך פשוט, אך רוב מערכות ה SAN דורשות תהליך אשר שואב זמן ומקום של העתקת כוננים לוגים שישמשו לשימוש במערכת הוירטואלית החדשה. טכנולוגית P4000 SmartClone משנה בכך שהיא מאפשרת לך ליצר מספר העתקים של volume כנדרש, כולם נוצרים ברגע, ומשתמשים בנפח מינימלי. הדבר מתאפשר תודות לכך ש:

 • שכפול Volume מתבסס על ה Volume המקורי כך שהם יעילים מבחינת מקום.
 • שכפולים יכולים להיות נגישים משרתים פיסים, וירטואלים, ו Virtual Desktop.
 • P4000-Smart Clone הינה טכנולוגיית De-Duplication לשרתים ותחנות עבודה, כך שיש עותק אחד של קבצי מערכת הפעלה ב SAN, מה שעוזר לניצולת המערכת והעלאת ה ROI.
 • העתקים של Volumes הינם רזי הקצאה ומאפשרים שינויים אך ורק למידע שנעשה בו שימוש, כאשר משתמשים בו, מה שמגדיל את ה ROI.

פעולות יומיות פשוטות ונטולות דאגות

כל מערכת ה HP SAN מנוהלת ממרכז בקרת הניהול של ה- P4000  CMC. מנהל המערכת מתחבר בפשטות על גבי רשת ה IP ל Nodes של ה P4000. מספר מערכות אשר פזורות במיקומים גיאוגרפים שונים יכולים להיות מנוהלים על גבי מערכת אחת כשכל שדרוש הינה גישה לרשת. ה CMC כולל בנוסף מערכת לניהול ביצועים, אשר מאפשרת נתונים והפקת דוחות בזמן אמת ואת היכולת ליצא סטטיסטיקות על המערכת. כל אלו כלולת במחיר המוצר.

נקודת ניהול יחידה

ה CMC מאפשר להגדיר, לנהל ולנתר את מערכת ה P4000-SAN בקלות, מה שעושה את מלאכת אחזקת מערכת האחסון היום יומית חסרת דאגות. חלק ממה שעושה את ה P4000 כל כך פשוט הינה הארכיטקטורת העליונה שמאפשרת להגדיל את המערכת, לשנות הגדרות והקצאות, שינוי Network-RAID, הגירה של Volumes בין שכבות מבלי להוריד את המערכת. ה CMC מפשט את הגישה לכל אפשרויות ה SAN בכל משפחת ה P4000, בין עם מקומי או מרוחק.

כיום פעולות אחזקה שגרתיות הינן יעילות ופשוטות. כאשר יש אילוץ לשנות תכונות או הגדרות של Volume מסוייים מערכת ה CMC מאפשרת לבצע זאת ע"י מספר לחיצות עכבר. כאשר יש צורך לבצע פעולה מסובכת יותר, כמו למשל לבצע שחזור של מערכת ע"י שימוש בהעתקים מרוחקים, אשפים וכלים מובנים במערכת יסייעו בפישוט המשימה בדיוק בנקודות בהן זמן ודיוק הינם גורם קריטי.

ניטור ביצועי ה SAN הינו פשוט ואינטואיטיבי
היום הארגון יכול בקלות לנתח ולנהל את ביצועי מערכת ה SAN, מה שכלול בכל P4000. מערכת ניהול הביצועים עוצבה מלמטה למעלה מה שהופך את תהליך ניתוח הביצועים של המערכת לפשוט. מערכת ה P4000 מספקת ביצועים ספציפים וויזואלים על כל האפליקציה, שרתים, מכונות וירטואליות ופיזיות, כוננים לוגים snapshot, אשכולות אחסון, ו nodes כל זאת על גבי מנשק משתמש גראפי פשוט ואלגנטי.

מערך שרותי ההדרכה של HP על מערכת ה P4000
צוות מאומן ומנוסה יעזור להשלים את פתרון ה P4000-SAN ע"י הכשרה של צוות פנים ארגוני לאחזקת המערכת. מה שיתן מענה מידי ויעלה את הערך שיש למוצר בארגון. לקוחות מערך החינוך של HP מדווחים על שיפור בניהול המוצרים שרכשו, ירידה בכמות הפנויות לתמיכה, מיקוד בעיות מול השירות למתן מענה מהיר יותר, וישום מהיר יותר של פרויקטים. על מנת להשיג יותר ממערכת ה SAN HP-מציעה מספר קורסי הכשרה במספר רמות עליהם.

CMC
כל מערכת ה P4000-SAN מנוהלת מה SAN/iQ centralized management console. מנהל מערכת פשוט מתחברת באמצעות רשת IP לרכיבי האחסון. מספר מרכזי חישוב או אתרים של אחסון יכולים להיות מנוהלים ממערכת CMC אחת אשר תרכז את כלל הנתונים. ה CMC כולל מערכת ניטור ביצועים מובנת וכלים מתקדים לניתוחים סטטיסטים והפקת דוחות בזמן אמת. כל אפשרויות ה SAN/iQ מנוהלות מה CMC בפשטות ומביאות את ניהול מערכות האחסון ליעילות וחסכוניות.